Proč potřebujeme Projekt Systém i v roce 2018?

 

Na podzim znovu otevřeme Projekt Systém – larp, který umí dát pocítit skutečnou hodnotu svobody.


V mnohém přelomový larpový počin Projekt Systém vznikl v roce 2009 s jediným cílem – zprostředkovat lidem zážitek z totalitního světa a tím je přimět přemýšlet nad významem i křehkostí svobody. V každém ze sedmi uvedení se lidé vypravovali do fiktivního, ale zároveň nebezpečně skutečného světa, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak je snadné si na totalitu a její pravidla zvyknout. Aby zjistili, kam až jsou ochotní zajít, aby zajistili bezpečí nebo pohodlí sobě i svým blízkým, a prozkoumali, za jakou cenu se po malých krůčcích vzdávají vlastní svobody. Tedy jejich larpové postavy, do kterých se pro účel hry vžili. Ale nakonec si otázky o svobodě, totalitě a demokracii nekladli jen larpové postavy, ale především účastníci jako lidé.

V roce 2016 jsme uvádění Projektu Systém ukončili, protože se naplnila poptávka komunity, která na larpy běžně jezdí, a my jsme v té době neviděli cestu, jak zážitek nabídnout širšímu publiku. Pár let se překulilo a my se v naší už brzy třicetileté demokracii znovu rozhlížíme kolem sebe a přemýšlíme o stavu naší společnosti. Kolik procent voličů si opravdu uchovalo v paměti, co znamená žít v totalitě, a je připraveno ji znovu nedopustit? Kolik lidí je ochotno ze strachu zvolit bezpečí a jistotu, kterou nabízí populisti, na úkor principů demokracie a humanismu? Kolik z nás považuje demokracii za věc tak samozřejmou, že není třeba chodit k volbám?

Nás tyhle otázky pálí. A tak se, stejně jako před deseti lety, rozhodujeme udělat to, co umíme nejlíp – vzbuzovat v lidech zneklidňující otázky a startovat bouřlivé diskuse o tématech, které vyvolává Projekt Systém. Je obtížné bránit principy demokracie, když jsou to pro nás jen obecné pojmy, kterým jsme se učili ve škole. Často se naučíme vážit si až toho, o co přijdeme. A Projekt Systém dovede dát ochutnat, jaké to je o svobodu přijít. A taky třeba umožní pochopit, že pasivita je vlastně přitakáním totalitnímu režimu.

Otázky svobody a totality si můžeme klást i na jiných úrovních než na té celospolečenské. Jaké prostředí vytváříme ve své firmě? Chceme žít v korporátní totalitě nebo přispívat k otevřené a zodpovědné firemní kultuře? Jsme ochotni převzít odpovědnost za svá rozhodnutí nebo z bezpečí nečinnosti čekáme, až se někdo jiný odhodlá klást otázky a provokovat potřebné změny? Projekt Systém vás přiměje přemýšlet nad morálními aspekty vašich pracovních i osobních rozhodnutí.

A opravdu Projekt Systém bude?

Nevíme, jestli je dostatek lidí, pro které je tohle zážitek, kvůli kterému jsou ochotni vystoupit ze své komfortní zóny a prožít příběh tak živou formou, jakou nabízí larp. A nevíme, pro kolik lidí má dostatečně vysokou hodnotu, aby investovali čas a finance nezbytné pro uvedení tohoto velkého projektu do pohybu. Ale rozhodli jsme se to zkusit.

Nabízíme vám dva termíny, ve kterých se Projekt Systém může uskutečnit. První běh je víkendový: 26.–28. října a druhý je naplánován na všední dny: 29.–31. října. Cena je 5990 Kč a zahrnuje ubytování a stravu po dobu hry, zapůjčení většiny kostýmů, pronájem areálu a technické zabezpečení hry. Pokud máte vážný zájem se zúčastnit, zanechte nám svůj kontakt v tomto krátkém formuláři nejpozději do konce června. V případě, že se přihlásí dostatek zájemců, abychom naplnili oba běhy, pošleme vám na konci června údaje k zaplacení zálohy. Na konci července budeme tedy s jistotou vědět, jestli se Projekt Systém znovu otevře, nebo ho necháme spát.

Pokud byste chtěli přispět k tomu, aby Projekt Systém znovu ožil, budeme vděční za sdílení na sociálních sítích, především Twitteru nebo LinkedInu. A také za osobní doporučení nebo šíření v rámci vašich firem. S dotazy se neváhejte obracet na .

CoMíci.